В. "Труд", 17 март 2004 г.
Биографията ми започва от 1976 г., когато прочетох предсмъртното послание на дядо ми. Това твърди победителят в парламентарните избори в Испания Хосе Луис Родригес Сапатеро.
Дядо му бил разстрелян от франкистите. Заради него Сапатеро решил да влезе в политиката.
Снимка: Ройтерс: Хосе Луис Родригес Сапатеро бе на гребена на вълната в нощта на победата на своята Испанска социалистическа работническа партия в изборите на 14 февруари
“Сапатеро ли? Вижте му само фамилията, няма какво да говорим повече!”
Така говориха до неделя повечето привърженици на Народната партия за Хосе Луис Родригес Сапатеро - лидера на Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП).
В превод фамилията означава “обущар”. На жаргон пък “сапатеро” е “преметнат” или “прецакан”. Явно това имаха предвид десните, които предвкусваха трета поредна победа на изборите. По-малко от седмица преди вота проучванията даваха убедителна победа на Народната партия. Терористичните атентати на 11 март обаче преобърнаха вота. Социалистите пометоха управляващите консерватори.
До взривовете Сапатеро бе смятан за
АУТСАЙДЕР №1
дори сред немалко свои съпартийци. След атентатите обаче испанците решиха, че трябва да ги управлява човек на компромиса и диалога. Те шамаросаха Народната партия, отиващия си премиер Хосе Мария Аснар, както и посоченото от него за наследник протеже Мариано Рахой.
Народната партия смяташе своята позиция за борба с тероризма за единствено вярна и правилна.
Освен това тя удобно побърза да хвърли вината за 11 март на баската терористична организация ЕТА.
Оказва се обаче, че взривовете са дело на “Ал Каида”. Това мобилизира допълнително испанците да свалят управляващите, които против желанието на 91 на сто от населението пратиха войници в Ирак.
Сапатеро е наясно, че на върха го изстреляха атентатите. Затова той не отпразнува шумно успеха си. Но пък се зарече да изтегли испанските войски от Ирак. Дали това предизборно обещание ще бъде изпълнено - ще се види.
Сапатеро е политик по рождение, нищо че чак сега влезе в светлината на прожекторите, казват политолози в Испания.
Лидерът на социалистите влиза в политиката през 1976 г., едва 16-годишен. Той е още ученик в Леон, когато от баща си научава за предсмъртното писмо на своя дядо - капитан от Републиканската армия Лозано Родригес. Преди да бъде
РАЗСТРЕЛЯН ОТ ФРАНКИСТИТЕ
през 1936 г., офицерът написал: “Умирам невинен и прощавам.”
“От този момент започва моята биография”, обича да казва Сапатеро. Влиза в ИСРП 18-годишен. През 1982 г. партията печели парламентарните избори. 4 години по-късно Обущаря става най-младият депутат в историята на страната.
През 1996 г. ИСРП е победена от Народната партия. Лидерът Фелипе Гонсалес подава оставка. Социалистите сменят няколко ръководители до следващото си още по-жестоко поражение през 2000 г.
Тогава партията е оглавена от Сапатеро.
Политолозите го смятат за нещо средно между германския канцлер Герхард Шрьодер и британския премиер Тони Блеър. Според тях, докато първият изповядва теорията за “новия център”, а вторият - за “третия път”, Сапатеро пое по “нов път”. Критиците го обвиняват, че му липсва инстинкт на убиец. Смятат, че не се възползвал от непопулярни ходове на Народната партия.
А те бяха доста - неуспешни социални реформи, опит за укриване на истината за причинената от танкера “Престиж” екокатастрофа през 2002 г., войната в Ирак.
Сапатеро дори не е типичен темпераментен испанец - не си пада по родната кухня и почти не близва алкохол.
Приятели се шегуват, че като студент по право Обущаря не смеел да заговори бъдещата си съпруга. Колеги го запознали със Сонсолес Еспиноса. Сапатеро се влюбил в нея от пръв поглед и вече 22 г. тя е негова спътница в живота. От нея той има две дъщери.