Сп. "Тема", брой 20 (239), 22-28 Май 2006
Фернандо Ариас, посланик на Кралство Испания:
Няма катастрофа за ЕС, не се вторачвайте в дати, на прав път сте
Къдринка Къдринова
Ваше Превъзходителство, как бихте коментирали перспективите на България за присъединяването й към ЕС с оглед на заключенията в последния доклад на Европейската комисия?
- Интерпретациите са много. За мен перспективите на България пред лицето на предстоящото й присъединяване към ЕС са добри. България упорито работи по онези глави, по които още не е изпълнила ангажиментите си. Всички забележки към България от страна на Европейската комисия всъщност са във ваш интерес. Еврокомисията, която е един много сериозен организъм, признава постигнатото от последните две български правителства в модернизирането на страната. Една древна държава като България не се трансформира лесно за 3-4 години. Нормално е да остават още пропуски, които – сигурен съм – много скоро ще бъдат коригирани и присъединяването ви към ЕС също много скоро ще стане факт.
Испания има доста богат и не винаги позитивен опит с многбройните българи, които живеят у вас. Но на европейски терен страната ви винаги ни е подкрепяла за членството в ЕС. В същото време общественото мнение в страни като Германия или Холандия предпочита да ни възприема като “онази бедна балканска държава, проядена от корупция и престъпност”. Как си обяснявате това разминаване? Какво да направим, за да накараме всички европейци да гледат на нас с по-добро око?
- Онова, което казвате, е доста остро. Затова ми се иска да отговоря прецизно и конкретно. В Испания в момента имаме около 54 000 легално пребиваващи българи. Горе-долу също толкова е и броят на нелегалните имигранти. В началото на 2006 г стартира процедура по уреждането на статута на всички незаконно пребиваващи у нас, която вече приключи. Така получихме яснота за цифрите - общо към 108 000 българи в Испания. Опитът ни с тях като цяло е позитивен. Разбира се, има ваши сънародници които участват в криминални банди, но това е един минимален процент. Огромното мнозинснтво от българите в Испания работят и печелят добре, интегрирали са се. И със сигурност ще се почувстват още по-добре в деня, в който България стане член на ЕС. А на репликата, която, както казвате, се повтаря често в някои други европейски страни, бих отговорил с въпроси. Беше ли Испания богата страна преди 25 години? Или Германия през 1945 г.? Каква беше Холандия между 1945-а и 1950-а? Богати ли бяха? Имаха ли ресурси? Или петрол? Нищо подобно. Германия – разрушена от войната, бедна. Холандия – разрушена и бедна. Испания – с блокирано от една авторитарна система социално, икономическо, политическо развитие, с население, принудено да емигрира, за да си осигури прехрана. България е европейска страна, която полага големи усилия, за да се модернизира, за да се интегрира в големия клуб на ЕС. България има своите постижения в политическата стабилност, в социално-икономическото развитие и живее в най-хубавия момент на своята история. Вие по-добре от мен знаете през какви исторически премеждия сте преминали. Но сега конюнктурата е щастлива за вас. С древната си история, със стабилността си, с правителствата, доказали волята си да присъединят страната към ЕС вие имате много позитивни перспективи. Днес България е страна в развитие, с бъдеще, рашително направила своята крачка към модерността.
И все пак, как да убедим в същото другите европейци, които не мислят като вас?
- Когато преди 30 години умря Франко, имаше страни, които и на Испания гледаха така, както на вас сега. Но ги преубедихме, като им демонстрирахме напредъка си. Ако и България продължи да следва по пътя, който вече е поела, останалите страни в Европа ще продължат да подкрепят България в стремежа й към развитие и ще признаят, че тя е европейска, демократична, модерна държава. Според мен българското правителство има ясно демократично поведение. Не е от особено значение коя именно партия или коалиция управлява. Същественото е, че България се развива по демократичен път.
Испания много активно подпомага съдебната и полицейската реформа в България и вие вероятно сте съвсем наясно с дефектите в тези области, които предизвикват най-острите критики от страна на Европейската комисия. Кои са тези дефекти?
- Това е най-трудният въпрос, който можехте да ми поставите. Да, Испания има тук експерти, които ръководят партньорски проекти в областта на правосъдието и вътрешните работи, финансирани от ЕС. Това са най-сложните области в реформирането на една страна. Правосъдието засяга практически всичко. Това е най-насъщният елемент от доброто функциониране на една държава. Ако пътят оттук до Бургас още не е добър, това не е толкова фатално, защото все пак магистрала ще бъде построена, със сигурност, макар и след известно време. Но реформата в правосъдието не може да се отлага. Без едно модерно правосъдие няма нито икономическо, нито социално развитие. Държавата не поражда доверие. Не съществуват възможности за борба с корупцията и организираната престъпност. Реформата в правосъдието е сложна материя. Тя засяга много интереси. Наред с това трябва да се имат превдид много технически термини, а също и юридическите традиции на страната. Досега реформата е реализирана така, както беше възможно. Мога да ви уверя, че беше извършена огромна работа – и от испанските съдии, и от българската страна. Питате ме дали знам кои са дефектите. Да, знам ги. Много неща можеха да се направят по-добре, защото зависят най-вече от желанието да бъдат направени. Има много мнения, но аз винаги съм казвал на най-влиятелните фактори тук, че щом има дефекти в реформата на конституцията, критикувана от мнозина, защото не гарантирала независимост на съдиите, то те ще бъдат коригирани и вече се коригират. Важното е, че имаме добрата воля да продължим да подобряваме вече постигнатото. А постигнатото е много и то за кратко време. Във вътрешното министерство също сме напреднали много с реформите. Трябва да кажа, че министър Петканов е вложил много усилия в обясняването на всичко, което се прави. А за последната година с новото правителство се подобриха още доста неща. Сигурно ще ме питате за резултатите. Мафиите продължават да действат? Така е. Много по-лесно е да се промени един закон, отколкото да се приложи срещу организираната престъпност. Важното е да има търпение, последователност, укрепване на институциите. И да продължават усилията във вярната посока.
Познавате добре българското общество. Не ви ли се струва, че цялото напрежение, трупано около приемането на България в ЕС, започва да провокира негативни реакции сред българите? Може би и феноменът на “Атака” е част от тази ситуация...
- Има хора, които погрешно схващат какво е ЕС. Това е една великолепна рамка, за да се работи по-добре. ЕС не е панацея. Присъединяването е труден процес, който изисква време. Вашата страна вече е превзела важни височини в икономическото си развитие. Важното е българското правителство да обясни добре на гражданите си какво се прави и какво точно е посланието на доклада на Европейската комисия от тази седмица. Не е трудно да достигне до общественото съзнание, че е направено много, че остава много малко до влизането в ЕС, че усилието, което се прави, си заслужава. Все още има пропуски, има глави, по които трябва да се работи и да се подобрява постигнатото, но сте на правилен път, бъдещето е обещаващо и е близо. По повод прекаленото фокусиране върху конкретната дата за приемането на България и Румъния бих могъл да припомня, че за въвеждането на еврото в Европейския съюз, примерно, не бяха фиксирани никакви конкретни дати. Когато страните изпълнят определините изисквания, тогава влизат в еврозоната. Ако не са ги изпълнили, не влизат. При вас се получи прекалено вторачване в тази дата. Сякаш ако не се спази, ще стане нещо катастрофално. Но не е така! Няма катастрофа. Прекаленото струпване на емоционални и психологически фактори сякаш замъгли за хората истината, че просто трябва да се изпълнят определени изисквания, които са в техен собствен интерес. Убеден съм, че за правителството няма да е трудно да обясни, че Европейската комисия е сериозна институция, че бъдещите съюзници на България искат тя да е възможно най-бързо в съюза и че всичко, което се прави, е за подпомагане на развитието на страната.
Адекватно ли реагира българският елит на предизвикателствата на днешния глобализиран свят? Голяма част от обществото у нас смята, че властите ни показват слабост и липса на достойнство в международните отношения, а в Брюксел дори им се носи прозвището “Йес, сър”...
- Това за прозвището не съм го чувал. Ще споделя личния си опит откак съм посланик тук – малко повече от година и половина. Българските политици – както и онези, които заемат високи постове, така и от опозицията – имат една обща характеристика. Това са любезни хора. С тях се разговаря добре. Те слушат. Питат. Общуването е наистина приятно. Смятам, че в света може да се постигне повече със скромен стил. Надменността се плаща скъпо. Стилът на българските политици не е нещо наложено, той е естествен. И мисля, че е правилен.
В края на март в София се събраха представители на испански фирми, заинтересувани от инвестиции в България. Какви са реалните резултати от този форум?
- В него участваха повече от 50 фирми, които установиха много контакти. Пряк резултат е един вече подписан договор за закупуване на терени и строеж на жилища, глоф-игрища, хотел. Това ще се осъществява от групата “Фери”, която ще инвестира в България 112 милиона евро за 3 години. Вече е обявено и изграждането от страна на фирмата “Керос” на една голяма фабрика за кухненска керамика в Русе на стойност 21 милиона евро за 2 години. Очаква се до края на 2006 г. там да се произвеждат по 10 000 квадратни метра продукция дневно. Фирмата “Типса” току-що спечели конкурс за жп отсечката Пловдив-Свиленград. Проектът е за 13 милиона евро. Преди броени дни пристигна фирмата “Фадеса”- втората по значение в строителния бизнес в Испания. В момента тя прави оглед на терени за строеж на жилища. Проектите й винаги са за стотици милиони. Има и две текстилни фирми със сериозни интереси за инвестиране в България. Както знаете, имаме и хотел “Барсело” в София. Друга много важна испанска инвестиция е фирмата за санитарен фаянс “Рока”. Тя има важна фабрика във Варна за 300 души, в която всяка година се влага по още 1 милион евро за развитието й. Целта й е да изнася продукция за цяла Централна Европа след влизането на България в ЕС. Това са фирми, които идват да инвестират и да останат тук. Интересът е много голям. Ето, тези дни имах среща с представителите на 40 каталонски фирми от строителния сектор. Една от тях, например, е от Барселона. В нея работят само жени, общо 40. Обясниха ми, че са много заинтересовани да бъдат именно тук.
За съжаление, доста чужди инвеститори, включително испански, се сблъскват в България с драстични случаи на корупция. Говори се за едни 2 милиона евро, поискани от испанския инвеститор, наканил се да строи голф-игрище в Катина...
- Да, това е фирмата “Фери”, за която ви споменах.
Каква е рецептата да ликвидираме тази позорна практика?
- Много е жалко, че това се случва. Всеки път, когато научавам за нещо такова, то предизвиква у мен голяма горчивина, защото на практика унищожава част и от резултатите на моята работа като испански посланик. Ние, в нашето посолство, освен че работихме много за откриването на Интститута “Сервантес” в София, сме отдадени изцяло и на нарастването на испанските инвестиции в България. Именно затова всеки път, когато научавам за случай на корупция като този, който споменахте, аз алармирам за него на най-високо ниво – министъра на правосъдието, външния министър, премиера, президента. Те винаги взимат мерки. Разбира се, решението не винаги е просто. Необходимо е разследване, а и правосъдната система е независима, не може да й се влияе. Като цяло тези случаи, разбира се, удрят по чуждите инвестиции, не само по испанските. Те носят много негативна “реклама” на България и гонят потенциалните инвеститори. Решението е универсално – консолидиране на политическата власт в страната, засилване на икономическия растеж, укрепване на институциите, бързо интегриране в ЕС, ефективно действие на полицейските органи и съдебната власт. Корупцията не е изчезнала напълно в по-развитите от вас страни – нито в Испания, нито в Италия, нито в Германия. Но все пак може да се редуцира драстично до ниво, което да не е най-обезпокоителното за обществото.
Посетилият наскоро България държавен секретар на Испания по европейските въпроси Алберто Наваро обеща Испания да сподели с България опита си в усвояването на европейските фондове. Какъв е механизмът за това?
- Вече започнахме. Имаме тук трима експерти по европейски фондове от местната управа на Андалусия. Голямото предизвикателство за България след присъединяването й към ЕС е умението да се усвояват тези значителни средства, които ще потекат насам. Необходимо е да се знае как да се подготвят проекти, как да се участва в конкурси, как да се администрират тези пари. Ако България не успее да подготви достатъчно експерти, тя няма да може да усвои средствата, които ще са на нейно разположение. Испания вече 20 г. е в ЕС. Ние сме страната, която е получила най-много фондове от ЕС досега. Това е около 1 процент от брутния вътрешен продукт на страната ни. А България ще получи до 2013 г. 4 процента от своя бутен вътрешен продукт. Това е впечатляващо, нали? Но ако не се знае как да се усвоят тези пари, може да се загуби много. И като казвам много, имам предвид половината. Така че сега испанците сме ангажирани да ви помогнем да формирате необходимите екипи. Споменах ви вече тримата ни експерти. В началото на юни идват и други – от Мадрид. Те ще установят по-тесен контакт с българските министерства. Това е работа с огромно значение.
Какво трябва да знаят българите, влизайки в ЕС, ако се опират на испанския опит?
- Вече споменах – ЕС е една прекрасна рамка за работа. Защото ни дава стабилност, справедливост, пазари, добри съдружници, отлични възможности. Но не за лесни печалби, а за работа, за постигане на добри резултати. Разбира се, ще дойдат и пари, които да помогнат за развитието на страната, но само при условие, че наистина се работи здраво.
Български премиер вече е бил на официално посещение в Испания – това бе Симеон Сакскобургготски, който гостува в Мадрид през септември 2004 г. Кога да очакваме ответна визита от страна на испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро?
- Официалното посещение на Симеон Сакскобургготски беше изключително, помня го добре. Аз още бях в Мадрид, но вече знаех, че ще идвам като посланик в България. На госта бяха оказани почести като на държавен глава. Успехът беше голям. Работи се за ответна официална визита на испанския премиер, но още нямаме фиксирана дата. Не е необходимо да бързаме, важно е нещата да се подготвят добре, така че посещението да бъде наистина съдържателно. Действа се и за реализиране на работно посещение на българския премиер Сергей Станишев в Испания. Целта му ще е двамата премиери да обменят мнения за големите европейски предизвикателства. Очакваме то да може да се осъществи преди заседанието на Европейския съвет през юни. Много ми се иска Сергей Станишев и Хосе Луис Родригес Сапатеро да могат да се видят спокойно. Сигурен съм, че ще станат приятели. Познавам и двамата. Може да ги свърже една химия, както се казва, ако имат време да седнат и да обядват заедно на спокойствие, да си поговорят един час, да се съберат на работно заседание после със сътрудниците си. Сигурен съм, че ще се разберат отлично. Това ще е важно не просто за личните им отношения, а и за страните ни – защото двамата ще имат още доста да работят заедно на заседанията на Европейския съвет. Личното разбирателство между европейските лидери на тези заседания са изключително важни за общия напредък на Европа, част от която е и България.
ИСПАНИЯ
Данни за ИСРП от испанския печат
Аснар събира световни лидери за сватбата на щерка си
Балтасар Гарсон - кошмарът на прегрешилите големци
Испанският крал иде пак 10 години по-късно
ПАБЛО ПИКАСО - (1881-1973)
Хосе Луис Родригес Сапатеро - един прагматичен лидер
Салвадор Дали е имал проблеми със закона
Дон Леополдо де Луис, поетът между два ангела
Анхел Мария де Лера
Сватбата на испанския престолонаследник
- едно жизнерадостно ново начало
Летисия - журналистката, която един ден ще стане кралица на Испания
Принц Фелипе - най-желаният ерген в Европа
Жозеп Борел - новият председател на Европарламента
Отиде си Антонио Гадес - кралят на фламенкото
Калина става нестинарка
Китин и Калина възродиха
празник в пустинята
Крал Хуан Карлос на лов за мечки в Румъния
Бракът на Симеон с Маргарита разбунил духовете в Мадрид
Децата на Симеон сред
2-ма крале в Мароко
Дани Алкайде - испанският Стоичков
Конституциони вълнения заради бременна принцеса
Антонио Бандерас в София: Няма да изиграя само онази роля, която не ми предложат
Карлос Саура, испански кинорежисьор: Важното е не коя роля ще ти се падне в живота, а как ще я изиграеш
Как испанският премиер изневери на прякора си “Бамби“
Кралски вълнения
Сестри за милиони
Сапатеро – човекът, който държи на думата си
Амазонките на Сапатеро
Педро Крус Виялон, генерален адвокат на Съда на ЕС
Хабанерата на Тринидад
Неукротимата маха
Испански шах
Балтасар Гарсон срещу Франсиско Франко
Балтасар Гарсон осъден в Мадрид
Слонският гаф на краля
Галисийският касиер
Добре дошъл, мистър ЕвроВегас!
За едни криза, за други миза
Артур Мас, премиер на Каталуня - отцепникът
Катарската връзка на Иняки Урдангарин
Отиде си Пако де Лусия - фламенкото осиротия
Хавиер Бардем скара Мароко и Франция
Отиде си Адолфо Суарес, Рицарят на демокрацията
Новият преход на краля
Педро Санчес е новият лидер на испанските социалисти
Интервю с Колумб
Отиде си най-титулованата аристократка в света
Награди "Принцът на Астурия 2003"
Испанският абстракционист Жорди Тейшидор представя в София изложба от музика, поезия, ред и геометрия
Оскар Тускетс Бланка в неговия лабиринт
В Барселона поставят операта "Да бъдеш Бог"
Студенти представят България на "Барселона 2004"
Нов президент на агенция ЕФЕ
Изложба на Хоан Миро в София
Джон Малкович дебютира като постановчик в Барселона
Изложба за Рафаел Алберти в Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Виола и пиано на финала на испанската културна програма
В ИСПАНИЯ Е ВРЕМЕ ЗА ДЖАЗ
Испанският посланик откри концерт на световноизвестен китарист в зала "България"
Юбилейна седмица на испанското и ибероамериканското кино в София
Хавиер Марискал: Дизайнът е общуване
Айтор де Мендисабал с изложба в София
Испански авангардист събра елита на “Шипка” 6
Графики и офорти на Миро в НДК
Мануел Идалго представи новата си книга
Испански сарсуели в зала “България”
Дон Кихот 400 години по-късно
Седмица на иберамериканското кино
Цигуларката-виртуоз Летисия Морено в София
Публикуваха неиздавани поеми на Хуан Рамон Хименес
С ТАЛАНТ СРЕЩУ МРАКА
Изложба на Пикасо в София
Испанска изложба “dissenyes o diseñas?”(“ДИЗАЙН/ДИЗАЙН?”)в Съюза на българските художници
Три цвята: червено
“Капричос” на Гоя в София
КРАЛЯТ НА АКОРДЕОНА ПРИСТИГА ЗА КОНЦЕРТ У НАС
ВИЗИ ЗА СВОБОДА. ИСПАНСКИТЕ ДИПЛОМАТИ И ХОЛОКОСТЪТ
СПОДЕЛЕНИ ПЪТИЩА. 10 испански фотографи
Пътят на Сантяго. Първият европейски културен маршрут
ПЕТ ГОДИНИ ИНСТИТУТ "СЕРВАНТЕС"-СОФИЯ
Луис Гарсия Монтеро: Когато много бързаш, започваш да мислиш с краката
ПОРЕДНА СЕДМИЦА НА ИСПАНСКОТО И ИБЕРОАМЕРИКАНСКОТО КИНО В ЗАЛА "ЛЮМИЕР", 9 – 15 МАЙ 2011 Г.
Фотоизложба на Луис Рамон Марин
Ладино дива ще омайва София
ОГНЕНО ФЛАМЕНКО С РОХАС, РОДРИГЕС И NUEVO BALLET ESPANOL
Бернардо Ачага, баски писател: Проблемът не е в идентичността, а в бедността
Испанският посланик се изявява като PR-агент на България
Испанският крал иде пак 10 години по-късно
Георги Първанов участва в траурната церемония за жертвите от 11 март в Мадрид
Консултации между българското и испанското МВнР
Испанският абстракционист Жорди Тейшидор представя в София изложба от музика, поезия, ред и геометрия
Испания и България - приоритетна програма за културни прояви
ИСПАНСКИ ЖУРНАЛИСТИ В БЪЛГАРИЯ
"Рока" представи новата си дизайнерска линия "Дама Сенсо"
Юбилеен випуск на Испанската гимназия
Шумен превзе Мадрид
Зоя Пенкова, оцеляла при атентатите в Мадрид:
Помня лицeто на смъртта
Станишев на гости на Сапатеро
ИСПАНСКИ ТАНЦИ ВЪВ ВАРНА
Срокове за изпитите DELE
Адела Клементе де Педрет, почетен консул на България в Барселона:Научете се да се продавате
Испанската преса за предстоящата визита на Симеон Сакскобургготски в Мадрид
Българският премиер Симеон Сакскобургготски подари на испанския крал Хуан Карлос Първи малко куче, порода българска овчарка
Визита на Симеон Сакскобургготски в Мадрид
Симеон рекламира България
като "Елдорадо" на Нова Европа
България е в плановете на испанските инвеститори, според Лидия Шулева и Павел Езекиев
Симеон: Ключът за Ирак е в Палестина
Сапатеро: България и Испания са в стратегически съюз
Българите в Мадрид: дойдох, видях, усвоих
Неосиновените синове на Мадрид
Хосе Анхел Лопес Хорин: В един лагер сме за Ирак, но преследваме целта по различен начин
Музикална фиеста за празника на Испания
Слушаме испански сарсуели в зала "България"
Сеговия – българската следа
БЪЛГАРИЯ И ИСПАНИЯ ИМАТ ОБЩИ ПРОБЛЕМИ
Президентът Георги Първанов награди
испанския посланик Хосе Анхел Лопес Хорин
с орден "Мадарски конник" - първа степен
Мигел Анхел Моратинос,
Министър на външните работи на Испания:
Без да вдига шум, Испания ви помага за делото в Либия
Фернандо Ариас Гонсалес, испански посланик у нас:
АКО СХВАЩАТЕ БУКВАЛНО СИМЕОН, НЕ ГО РАЗБИРАТЕ
Фернандо Ариас:
НАДЯВАМ СЕ УСПОРЕДНО С ИЗБОРИТЕ ДОГОДИНА ДА ПРОДЪЛЖИТЕ И ПОДГОТОВКАТА ЗА ЧЛЕНСТВО В ЕС
Посланикът на Испания връчи акредитивните си писма
Първанов подкрепя за инициативата на Сапатеро за "Съюз на цивилизациите"
Испанският посланик очаква децата си за празниците
Испанската Гражданска гвардия иззе 137 кг кокаин близо до мястото, където бяха задържани български трафиканти на дрога
МВР на Испания благодари за тясното и ползотворно сътрудничество с българската полиция
Фернандо Ариас
Посланик на Кралство Испания:
Вие си знаете, че имате испанско лоби за ЕС
Българските служби са в постоянна връзка с испанските си колеги за разбитата престъпна мрежа, заяви ген. Борисов
“Рока” с 5 млн. артикула за баня
Фернандо Ариас, посланик на Кралство Испания:
Няма катастрофа за ЕС, не се вторачвайте в дати, на прав път сте
Най-големият завод на “Рока Груп” на Балканите е в Каспичан
Антонио Бандерас в София:Няма да изиграя само онази роля, която не ми предложат
Карлос Саура, испански кинорежисьор: Важното е не коя роля ще ти се падне в живота, а как ще я изиграеш
Хавиер Марискал: Дизайнът е общуване
Мануел Муньос Идалго, испански поет и драматург: Боли ме, че България е тъй разединена
Испански ордени за две българки
Айтор де Мендисабал с изложба в София
Пепел от стих - изложба на Фернандо Ервас и Нина Николова в Експо Баня Център
Игнасио Рамоне, директор на “Монд дипломатик”:
Влезте в Европа на народите
Старото посолство на САЩ стана институт “Сервантес“
Двуезична книга сравнява българи и испанци
Нови пътища стимулират туризма в Родопите с испанска помощ
Българите в Испания - от моряка Алонсо де Охеда, през Гражданската война, та до днешните имигранти
Бойко Борисов зарадва испански инвеститор
ФАКТИЧЕСКИ БЪЛГАРИЯ ВЕЧЕ Е ЧЛЕН НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Испания хвана бос на родната автомафия
Мадрид разби наша наркобанда
Наш мафиот в Испания бере душа с 3 куршума в главата
Испания закопча шестима наши трафиканти на хероин
Посланик хвали свободата на словото у нас
БЪЛГАРИЯ ВЪРВИ ПО СТЪПКИТЕ НА ИСПАНИЯ
Рока България АД получи наградата за перфектна фирма сред големите предприятия с чуждестранно участие
Рока придобива 50 процента от Козмик Груп
Рока България АД е една от първите компании, отличени с Business Superbrands награда в България
Рока затвърди лидерската си позиция на Индийския пазар на продукти за баня
НОВОСТИ РОКА БЪЛГАРИЯ 2008
Poка придоби тайванска високотехнологична компания
Серхио Кастро е новият Изпълнителен директор на Рока България АД
Звезда на фламенкото в НДК
Негово Превъзходителство ХОРХЕ ФУЕНТЕС МОНСОНИС-ВИЛАЙОНГА, посланик на Кралство Испания: БУКВИТЕ ВИ МЕ ЗАТРУДНЯВАТ, НО АЗБУКАТА ВИ Е КРАСИВА
Испания ще ни помага за еврофондовете
Безплатна порция алтернативно кино от Испания и Латинска Америка в “Люмиер”
Сертификат за Фери Груп
На гурбет в Испания
Фери Груп представи проектите си в България
Българско участие във форум на ОССЕ в Кордоба
Поезията на Живка е дъщеря на болката
Изгубени в превода на еврофондовете
България – пример за “Алианса на цивилизациите”
Стипендии за испанските гимназии
Мануел Фери, президент на “Фери Груп”: Туризмът и земеделието ще са чудесата на България
Испанцине видяха Елдорадо в България
Проектът “Етния Комуникасион” и България
Късметът да си българин в Мадрид
Вечер на съвременната българска поезия в Мадрид
Българска авторка взе литературна награда в Мадрид
Изпълнителният директор на “Рока България” АД Серхио Кастро: Докосвам се до хубостта и при всяко свое влизане в изложбената зала на “Рока” в София
Смях без граница
Автономното правителство на Мадрид финансира създаването на младежки социално-образователен център в Търговище
Хорхе Фуентес, посланик на Испания в България: Не губете повече нито едно евро!
Аплаузи от испанското председателство на ЕС за “Октопод”
Министър Николай Младенов удостоява испанския посланик Хорхе Фуентес със “Златна лаврова клонка”
Седмица на испанското и ибероамериканското кино - за 17-и път в София (16 МАЙ 2010 г.)
Испанска връзка
Кръгла маса “Интегрирането на българските граждани в Испания”
Българче поема към Перу и Испания с Рута Кетцал
Българите в Испания нямат намерение да се връщат
МИЕТ показва потенциала на България за културен и СПА туризъм на международното изложение FITUR в Мадрид
Н. Пр. Рафаел Мендивил Пейдро: Ако Европа не е единна, ще потъне
Испанският посланик издигнат на висш пост в Мадрид
Българската Пасионария от Мадрид
Българче поема из Колумбия и Испания
Чалга ли е цветистият език?
В обновената след ремонт Испанска гимназия „Мигел де Сервантес”: НА УРОК С ДОН КИХОТ
Испанският посланик дон Хосе Луис Тапиа пред Klassa.bg:
Целта на моя мандат е да доведа повече испански фирми в България
Ще се намери ли медиатор, който да попречи на закриването на Института "Сервантес"?
Н. Пр. Хосе Луис Тапиа, посланик на Испания: Който има повече, трябва и да дава повече
Испанци идат за бизнес в България
Испански паралели
Кризата: българският и испанският ракурс
Софийският пример на „Сервантес”
Дипломира се двадесетият випуск на Испанската гимназия
РОКА дава стипендии на студенти да учат испански
Изпълнителният директор на Рока България АД, Серхио Кастро вече отговаря за мениджмънта на компанията Рока на Балканите
Композицията We Are Water на Теодосий Спасов звуча в изпълнение на кавал, гайда и тъпан в Световния ден на водата
Варненче тръгва с Рута Кетцал из Панама, Испания и Белгия
Коледен концерт с класическа музика, организиран от Институт Сервантес и Рока България
Испански реверанс към сефарадските евреи
Дарение на Рока България за бежански центрове
Пищен спектакъл в София на Националния балет на Испания
Кралски отличия за двама испански бизнесмени у нас
Рафаел Алварадо - седем десетилетия по моста на думите
Испанска пролет в София
Пикасо с изложба у нас
Живка Балтаджиева, поетеса: Ще преобразим света, ако започнем от себе си
Поетични срещи между Испания и България
Мигел Саенс, член на Испанската кралска академия: Силата на думите може да преобърне света
Испански министър лансира у нас „Марката Испания”
Светът през „Лявото око” на 12 фотографки
Как испанските социалисти опряха до Станишев
Доайенът на българската испанистика
ЗЛАТНО ПЕРО от СБЖ и ОБЕДИНИТЕЛ НА КУЛТУРИ от СИЖБ за Хавиер Валдивиелсо
Испания и България: 110 години дипломатически отношения – една възможност да се замислим за бъдещето
Барселона - най-космополитният град в Испания
Виното на Испания
Блясък и романтика по испански
Испанските фиести - безкраен празник
Гранада - Диадемата на ислямския свят в Испания
Мадрид - градът на мечката и ягодовото дърво
Саламанка - Исторически център на знанието
Севиля - вратата на Испания към Новия свят
Толедо - градът на Ел Греко
Кулинарни традиции на Испания
Валенсия - очарованието на много векове в един град
Лас Файас - карнавал, заря и огън
Памплона - рога, копита и тръпка
Ще върне ли Дон Домат туристите в Испания?
Барселона - една мечта, превърнала се в реалност
Барселона на един дъх
Световният младежки фестивал в Барселона изгражда нов свят
С билет от “Аламбра” Колумб поел към Америка
Коледа и Нова година в Мадрид – 4 години по-късно
Изборите в Испания - махмурлук за войнолюбците
Испания с ключова роля за Европа след изненадващата смяна в Мадрид
Много шум за една магданозена скала
Сапатеро станал политик заради дядо си
ИЗМАМНИЯТ СИМВОЛ НА ИСПАНИЯ
Испанците се прехласнаха по Летисия - принцесата на Астурия
Гибралтар - препъникамъкът между Лондон и Мадрид
Ще сдобри ли Симеон Сапатеро с Буш?
ИСПАНИЯ: ПЪТУВАНЕ ВЪВ ВРЕМЕТО
У нас не виреят политици като Сапатеро
Ужасът в Мадрид: Година по-късно
Мадрид 11 март: Кой е виновният?
“Бяла нощ” в Мадрид
Щурм по суша от Мароко хвърли Европа в паника
Българите в Испания - от моряка Алонсо де Охеда, през Гражданската война, та до днешните имигранти
Испания променя конституцията си заради бъдеща кралица
Косовски синдром налегна Испания
Да се пренесеш в миналото в Бехар
Проф. Мануел Торес: Съюзът на цивилизациите ще дойде с образованието
ЕТА нокаутира Сапатеро
Сапатеро се засилва за втори мандат
Антъни Бийвър, историк: “Насилието се ражда от страха”
Левица, демокрация и гласове
Нова сцена
Криза с дъх на ягоди
Робин Худ пак е тук
Диего Лопес Гаридо, държавен секретар на Испания за Европейския съюз: Това ще е най-важният Европейски парламент
Мануел Ривас: Европа трябва да се роди отдолу
Анхел Виняс: Не чакайте лява политика от дясна Европа
Сърдитите млади хора от площадите
Мистерия с бактерията убиец
Защо „испанската революция” не стига до България
Емилиано Гарсия-Пахе Санчес: Някогашният интернет е бил в Толедо
Спасяването на Испания
Мълчанието на Рахой
Думи на Педро Олаля, отправени от Атина
Рахой извади секирата
Българската Пасионария от Мадрид
Възмутените идат
Възмутени и възмутителни : поглед от „Пуерта дел сол”
Пропукването на Испания
Игра с огъня в Южна Европа
Рахой в черната дупка на черната каса
Хосе Игнасио Торебланка: Нужна е светла перспектива, за да се издържи кризата
Проф. Хавиер Самора от Университета „Комплутенсе“ в Мадрид: Капитализмът продължава да функционира като казино
Нови лица и ветрове в Испания
Сатурновата дупка на Испания
Рахой в троен обръч
Podemos – генезис и перспективи
Да, те могат. На ред е Испания
„Подемос” изведе народа на улицата
Как „Подемос” събра Дон Кихот и Санчо Панса
„Подемос” е първа сила в Испания, сочи сондаж
По следите на „Подемос” в Мадрид
Цунамито "Подемос"
Андалуското огледало
Часът на „Подемос” и „Сюдаданос”
Испанският обрат
Сбогом на достойнството
Испания и България: 110 години дипломатически отношения – една възможност да се замислим за бъдещето
|