В. "Труд", 22 септември 2004 г.
Адела Клементе де Педрет, почетен консул на България в Барселона:Научете се да се продавате
Адела Клементе де Педрет
Адела Клементе де Педрет е почетен консул на България в Барселона от 1999 г.
Родена е на 13 август 1936 година. Тя е вицепрезидент на френската търговска камара в Барселона. Вече четири десетилетия ръководи индустриален комплекс за стъклени опаковки на козметика и парфюми, основан от баща й.
Има три важни неща в живота ми: семейството, бизнесът и България.
Логично и нормално е, ако това са думи на българин.
Приятно и ласкаещо е, когато те са изречени от испанка.
Тя е Адела Клементе де Педрет (68). От 5 г. е почетен консул на България в Барселона. Известна и уважавана дама в каталунските бизнес и дипломатически среди. Изпускам уговорената си преди месец среща с нея по своя вина. Изглежда почти невъзможно да се намерят други 30 минути в натоварената Всичко покрай тази жена се урежда бързо. Вместо в почетното консулство в Барселона разговаряме в бара на хотел “Терамар” в Сиджес, един от най-шикозните средиземноморски курорти, на 30 км южно от Барселона. Местните го наричат “Златният плаж".
- За повечето испанци от Андалусия през Галисия до Каталуния България означава само едно - Стоичков. Кое е първото нещо, което на Вас ви идва наум?
- Това не е съвсем вярно. Христо Стоичков е известен футболист, но България не е позната само с него. За мен страната ви означава и розово масло, красиви манастири, гостоприемни хора и един цар, който стана премиер. Страната ви става все по-позната за света. Преди години не беше така. Испанец щеше да ви каже, че България е в Европа, но къде точно, едва ли. Сега всеки ден получавам поне 20 обаждания в консулството от хора, които търсят информация за страната и искат да я посетят.
- Испанската преса често пише за български крадци на коли и нелегални имигранти. С лошо име ли се славят българите?
- Макар в пресата понякога да се появяват новини за нелегални имигранти, като цяло за България се пишат хубави неща. Онова, което се вижда отвън, е политически стабилна държава с голям потенциал. На всички предприемачи, които идват при мен за информация или съвет, винаги казвам едно: България е влак, който минава покрай нас. Който го хване - ще успее, който го изпусне - ще загуби.
- Как станахте почетен консул? Вие ли избрахте България, или тя избра Вас?
- За каузата “България” ме спечели един господин, когото предпочитам да запазя в тайна. Почетното консулство не влизаше в плановете ми и в началото се чувствах странно. Стана съвсем случайно на една вечеря в Мадрид преди 10 г. Беше от онези бизнесвечери, на които се установяват контакти. Запознах се с един българин, който не говореше испански. Аз пък не знаех и дума на български. Една вечеря би била скучна, ако хората не си говорят. Разбрахме се на френски. Станахме добри приятели. Запознахме семействата си. Когато той дойде в Барселона, видя, че това е важен индустриален и търговски център и ми предложи да стана почетен консул на България.
- Почетният консул не получава заплата от страната, която представлява. Точно обратното, дава пари за наем на помещение, за персонала на консулството и т.н. Защо една бизнесдама би работила без пари?
- Понякога в живота си човек трябва да бъде идеалист и да прави нещата така, както ги усеща. Колкото повече опознавам България, толкова повече ми харесва. За мен най-ценното нещо в нея са хората, тяхното гостоприемство и искреност. В България винаги съм добре дошла. Доставя ми удоволствие да помагам, без да чакам нещо в замяна. Знам, че от България винаги ще получа приятелство. Това ми стига.
- Все пак безплатен обяд няма...
- Така е. Почетното консулство ми отваря вратата към консулския корпус в Барселона. Дипломатическият паспорт е единственото, което получавам за работата си за България.
- Бихте ли разказали повече за нея?
- Работа не липсва. Посрещам делегации от България. Използвам връзките си, за да уговоря срещи на високо ниво, организирам приеми, изложби и всичко, което популяризира страната. Помагам за осъществяването на връзки между български университети и такива в Барселона. Аз съм известна личност в икономическите среди в Барселона. Това ми дава възможност да помогна на страната ви. Когато идват депутати, министри и президентът, имам възможност да им отворя много врати, и то бързо. За мен това означава много. Преди 5 г. един министър от каталунското правителство заведе делегация от 25 предприемачи в България. Горда съм, че помогнах да се реализира визитата.
- С какво България е атрактивна за испанския бизнес?
- Предимно с текстила, хранително-вкусовата промишленост, туризма. Испанските предприемачи все повече гледат на Изток. България е привлекателна заради по-ниските заплати и ниските разходи на производство. Съветът ми към българите е: научете се да се продавате. Да знаеш как да се продадеш, е най-важното нещо в бизнеса.
- Често ли идвате в България?
- Идвала съм три пъти, но винаги по работа. Голямото ми желание е да дойда със семейството си на почивка. Искам да видя Рилския манастир, планините, морето, за които толкова знам.
- Вече 40 г. сте начело на индустриален комплекс за опаковки на парфюми и козметика. Чувствате ли се успяла жена?
- Да, цял живот съм работила и всичко съм постигнала с много труд. Преди 30 г. жените в Испания трябваше да стоят вкъщи да готвят и гледат деца. Тази перспектива не бе за мен. В университета бях наравно с мъжете. В курса по икономика бях сама жена сред 40 мъже, но това не ме притесняваше. Отгледах двете си деца (б.р. - има син и дъщеря), докато работех, и съм горда с това. Eдна бизнесдама не трябва да плати успеха си с цената на това, да се откаже да бъде майка.
- Казват, че зад успеха на един мъж винаги се крие жена. Какво се крие зад успеха на жената?
- Един мъж.
Почетното консулство на България в Барселона се намира на улица “Сан Хуан” 73.
Сиджес се намира на 30 км южно от Барселона. Всяка година стотици хиляди туристи се наслаждават на потъналите му в палми плажове.
Снимки Авторката