Сп. "Тема", брой 13 (491), 03-11 април 2011
Луис Гарсия Монтеро: Когато много бързаш, започваш да мислиш с краката
Култовият испански поет разходи своята „муза по дънки” из София
Къдринка Къдринова
Гласът му е тих и мек. Лицето му е подвижно, отразява всяка емоция. В старите романи биха нарекли погледа му „кадифен”. Нищо във външния му вид не подсказва, че е бунтар. А той е. Смятан е за „емблема” на цяло ново течение, преобърнало испанската поезия. Гостувалият тази седмица в София по покана на Институт „Сервантес” Луис Гарсия Монтеро е един от култовите съвременни испански поети, автор на над 25 стихосбирки, както и на проза и литературна критика. Професор е по испанска литература в университета на родния си град Гранада. Носител на Националната награда за поезия и на Националната награда на литературната критика. През 80-те години група млади творци от Гранада се опълчва срещу доминиращата по онова време в поезията ирационалност и антиреализъм, срещу херметичния изказ и крайното експериментиране с формата. Новото литературно движение взема името си от една стихосбирка на Гарсия Монтеро - „Другата чувствителност”. Поетите от това поколение се връщат към директния израз на емоционалното, към темите от всекидневието, към разговорния език. Образът на „Музата по дънки“ като символ на стиховете, дошли „от улицата”, става нарицателен за тяхната стилистика и до днес шества из испанската поезия. „Музата по дънки” се разходи и из дъждовна София под ръка с прекаралия у нас два дни Луис Гарсия Морено. Поетът прочете свои стихове пред студенти от СУ „Св. Кл. Охридски”. Залата на университетския театър се оказа прекалено малка, за да побере всички, дошли да го чуят. Преобладаваха възпитаници на Катедрата по испанистика и португалистика, но и незнаещите езика на Сервантес можеха да разберат строфите, защото те вървяха на видеостена в превод на български. Гостът бе представен от свой колега – Хуан Антонио Берниер, един от най-талантливите и признати испански поети от най-младото „поколение 2000”, който в момента е лектор по испански в СУ „Св. Кл. Охридски”. Луис Гарсия Монтеро с типичната си сърдечност откликна на молбата на „Тема” за интервю.
Луис, как се чувства един поет в сегашния тъй антипоетичен свят?
- Нашето поколение видя какво ли не през ХХ век. Преминахме и през хубави мечти, които приключиха с превръщането на социализма в диктатура. Вярвахме в лозунги, избили в тоталитаризъм. Дори такъв прекрасен поет като Пабло Неруда има стихотворение, посветено на Сталин. После той искаше прошка. ХХ век ни позаза, че не може да се служи на никой тоталитаризъм. Днешният меркантилен свят не е по-добър. Носи спекулации, корупция, бедност, неравенство. Носи нов тоталитаризъм. Политиците не се грижат за гражданите, а за пазарите. В същото време поезията е радикална свобода. Тя дава възможност на поета да общува с индивидуалното съзнание на читателя си. Да поставя справедливи искания.
Кой чете днес поезия?
- В Испания се чете поезия. Обществото е емоционално обвързано с поезията. Тя носи дух на борба. Това идва още от времената на диктатурата. Певците тогава изпълняваха песни с много силни стихове. Техният глас беше глас срещу диктатурата.
Сега времето е друго, дойдоха нови поколения...
- Като студент подготвях дипломната си работа с Рафаел Алберти (едно от най-големите имена в испанската поезия – бел. ред.). Той ми преподаде много важен урок за отношението към младите. Аз бях двайсетинагодишно хлапе, а той се отнасяше към мен като към приятел, взе ме на сериозно. Младите трябва да имат памет за миналото, но от тях не бива да се очаква само това. Не може менторите да казват: “Всичко свършва с мен”. Нека не окарикатуряваме новите поколения. Смятам, че има много млади хора, които носят в себе си морални и духовни ценности. Те са солидарни, чувствителни. Младите произлизат от времето си. Естествено е, че днешната Испания няма нищо общо с Испания от 70-те, годините на моята младост.
Каква литература преобладава днес?
- По-рано книгите бяха за елита. Сега литературата е по-масова. Има повече читатели, вкусът е по-близо до пазара, който е по-важен от качеството на написаното. Интернет от своя страна позволява да се пише и да се чете повече. Това важи и за журналистиката. А дали всичко това носи повече свобода на словото... Има една мисъл на Антонио Мачадо (голям испански поет – бел. ред.): „Истинската свобода е не да казваш онова, което мислиш, а да мислиш онова, което казваш”. Днес живеем в общество, което ни дава да казваме онова, което мислим, но не ни дава да мислим онова, което казваме. Поетите търсят точната си дума именно тук.
Ти си двигател на ново течение в испанската поезия и създател на образа на „Музата по дънки”. Виждам, че и ти самият си по...
- ... По дънки, да. Аз много обичам класиците. Но те са писали за своето време. А ние искаме да пишем за нашето. Не за дами, които живеятг в дворци. Сега живеем в градове и носим дънки. Езикът трябва по възможно най-точен начин да предава онова, което вълнува хората днес. Поезията е отстояване на човешкото съществуване с всичките фундаментални човешки ценности, каквато е и свободата. Поезията е бранител на свободата.
Това осъзнава ли се от съвременното общество?
Съвременното общество много бърза, а това е опасно. Обеднява ни много. Не можем да осмислим живота си. Когато много бързаш, започваш да “мислиш” с краката. А догматизмът – това е бързането на идеите. Фразите стават клишета, езикът става клише. Децата ни растат, а ние нямама време да видим как се случва това. Двойките от много работа нямат време да се погледнат в очите. Приятелите нямат време да седнат на чашка и да си поговорят за нещата, които ги вълнуват. Именно тук е ролята на поезията. Да спаси общуването, да спаси езика.
Какво мислиш за войната в Либия?
- Либия концентрира противоречията на света. Не живеем в справедлив свят. От една страна, видяхме дълго подкрепяните от Запада диктатури в Северна Африка да падат. А гражданите – на улицата, искат промени. Кадафи започна да избива народа си, който протестира срещу него. Да не се прави нищо в такава ситуация е лошо. Но от друга стрнана, каква легитимност има „международната общност”, която сега се намесва в Либия? В момента има 32 страни, в които диктатори малтретират населението си. Има и резолюции на ООН за тези страни. Но никой не се намесва. Израел, Мароко – толкова държави не изпълняват резолюциите на Съвета за сигурност, но нищо не се случва. Така че това, което виждаме сега, ни подтиква да мислим, че всичко е, за да се нахрани военната промишленост. За да продължат несправедливостите, за да се контролира тази зона, пълна с енергийни източници. Аз съм против това, което се прави сега. Вярвам, че трябва да работим за нов социален договор, планетарен, интернационален, който да допуска само легитимни интервенции. Необходимо е да се създават демократични институции на международно ниво. Например, международна полиция, която да интервенира за общото благо и в защита на човешките права. Това не се случи в Ирак или Афганистан. Много конфузна е ситуацията и сега. Не можем да позволим диктаторите да се гаврят с народите си, но от друга страна кой е легитимиран да брани човешките права на тези народи? Аз с голямо неудоволствие вече декларирах, че не съм привърженик на сегашната испанска намеса в Либия. Повече съм привърженик ООН и Международният наказателен съд да изпълняват функциите си.
Сапатеро, чието първо действие на власт бе да изтегли испанските войски от Ирак, сега с лекота включва Испания в либийския конфликт. Защо?
- Навремето Народната партия и нейният премиер Аснар в разрез с международното право тръгнаха заедно с американците и с англичаните срещу Ирак. Онази война не беше призната от ООН, нито от международното право. Сапатеро направи каквото искаха по-голямата част от испанците. В сегашната ситуация обаче има много гледни точки. Някои казват, че Сапатеро бил постъпил като Аснар. Но нещата са несравними. Не съм привърженик на тази война, но тя се води по резолюция на ООН, искат я част от либийците и от Арабската лига. Няма предвидена наземна операция. Обявено е, че ще служи, за да се предотврати клането на населението. Има международна легитимност, каквато нямаше по времето на войната в Ирак. Вярно, все пак тази легитимност не е пълна. Световните сили са наложили свой контрол над ООН и не признават Международния наказателен съд. Оттук и моите резерви.
А испанското общество има ли такива резерви?
- В испанския парламент интервеницята бе подкрепена масово. Всички се подразнихме, когато Кадафи каза, че се кани да влезе в Бенгази така, както Франко навремето влиза в Мадрид. Това ни напомни диктатурата. Все пак част от левицата е разделена по въпроса за намесата в Либия.
Поезията къде е във всичко това?
- Поезята е отстояване на индивидуалното съзнание в едно обсебено от технологиите и силно контролирано общество. Днес една новинарска емисия много повече формира общественото мнение, отколкото един поет. Но диалогът между съзнанията си остава територия на поезията. Поетът не се опитва да учи как да се живее. Той е антипод на меркантилизма. В обществото ни днес съседстват и големите низости, и големите висоти на човешкия дух. Като в един някогашен концлагер, където е имало и садистични надзиратели, но и затворници, които са си помагали да оцелеят с взаимна солидарност.
Какъв спомен отнасяш от България?
- Бях съвсем за кратко тук, но успях да се разходя из центъра на София и да общувам с някои приятели. Тук е пълно с много мили хора, много гостоприемни. Градът ми хареса, има къде да се разхождаш пеш, в съзвучие е с човешката природа. Имах и възможност да прочета някои български поети в една антология, подготвена от Лиляна Табакова, Рада Панчовска и Хуан Антонио Берниер и наречена „Сияйна тишина”. Някои поети ми правят много силно впечатление. Например, Николай Кънчев и Иван Цанев, които са много близо до живота и търсят в него човешката мистерия. Някои стихове на Кънчев например тръгват от някаква сцена от всекидневието и после продължават с размисъл за това, какво значи да се живее, какво е България. Въздейства ми именно такава поезия – която тръгва от реалността, за да проникне през нея, за да кръстоса всекидневието с мистерията.
ИСПАНИЯ
Данни за ИСРП от испанския печат
Аснар събира световни лидери за сватбата на щерка си
Балтасар Гарсон - кошмарът на прегрешилите големци
Испанският крал иде пак 10 години по-късно
ПАБЛО ПИКАСО - (1881-1973)
Хосе Луис Родригес Сапатеро - един прагматичен лидер
Салвадор Дали е имал проблеми със закона
Дон Леополдо де Луис, поетът между два ангела
Анхел Мария де Лера
Сватбата на испанския престолонаследник
- едно жизнерадостно ново начало
Летисия - журналистката, която един ден ще стане кралица на Испания
Принц Фелипе - най-желаният ерген в Европа
Жозеп Борел - новият председател на Европарламента
Отиде си Антонио Гадес - кралят на фламенкото
Калина става нестинарка
Китин и Калина възродиха
празник в пустинята
Крал Хуан Карлос на лов за мечки в Румъния
Бракът на Симеон с Маргарита разбунил духовете в Мадрид
Децата на Симеон сред
2-ма крале в Мароко
Дани Алкайде - испанският Стоичков
Конституциони вълнения заради бременна принцеса
Антонио Бандерас в София: Няма да изиграя само онази роля, която не ми предложат
Карлос Саура, испански кинорежисьор: Важното е не коя роля ще ти се падне в живота, а как ще я изиграеш
Как испанският премиер изневери на прякора си “Бамби“
Кралски вълнения
Сестри за милиони
Сапатеро – човекът, който държи на думата си
Амазонките на Сапатеро
Педро Крус Виялон, генерален адвокат на Съда на ЕС
Хабанерата на Тринидад
Неукротимата маха
Испански шах
Балтасар Гарсон срещу Франсиско Франко
Балтасар Гарсон осъден в Мадрид
Слонският гаф на краля
Галисийският касиер
Добре дошъл, мистър ЕвроВегас!
За едни криза, за други миза
Артур Мас, премиер на Каталуня - отцепникът
Катарската връзка на Иняки Урдангарин
Отиде си Пако де Лусия - фламенкото осиротия
Хавиер Бардем скара Мароко и Франция
Отиде си Адолфо Суарес, Рицарят на демокрацията
Новият преход на краля
Педро Санчес е новият лидер на испанските социалисти
Интервю с Колумб
Отиде си най-титулованата аристократка в света
Награди "Принцът на Астурия 2003"
Испанският абстракционист Жорди Тейшидор представя в София изложба от музика, поезия, ред и геометрия
Оскар Тускетс Бланка в неговия лабиринт
В Барселона поставят операта "Да бъдеш Бог"
Студенти представят България на "Барселона 2004"
Нов президент на агенция ЕФЕ
Изложба на Хоан Миро в София
Джон Малкович дебютира като постановчик в Барселона
Изложба за Рафаел Алберти в Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Виола и пиано на финала на испанската културна програма
В ИСПАНИЯ Е ВРЕМЕ ЗА ДЖАЗ
Испанският посланик откри концерт на световноизвестен китарист в зала "България"
Юбилейна седмица на испанското и ибероамериканското кино в София
Хавиер Марискал: Дизайнът е общуване
Айтор де Мендисабал с изложба в София
Испански авангардист събра елита на “Шипка” 6
Графики и офорти на Миро в НДК
Мануел Идалго представи новата си книга
Испански сарсуели в зала “България”
Дон Кихот 400 години по-късно
Седмица на иберамериканското кино
Цигуларката-виртуоз Летисия Морено в София
Публикуваха неиздавани поеми на Хуан Рамон Хименес
С ТАЛАНТ СРЕЩУ МРАКА
Изложба на Пикасо в София
Испанска изложба “dissenyes o diseñas?”(“ДИЗАЙН/ДИЗАЙН?”)в Съюза на българските художници
Три цвята: червено
“Капричос” на Гоя в София
КРАЛЯТ НА АКОРДЕОНА ПРИСТИГА ЗА КОНЦЕРТ У НАС
ВИЗИ ЗА СВОБОДА. ИСПАНСКИТЕ ДИПЛОМАТИ И ХОЛОКОСТЪТ
СПОДЕЛЕНИ ПЪТИЩА. 10 испански фотографи
Пътят на Сантяго. Първият европейски културен маршрут
ПЕТ ГОДИНИ ИНСТИТУТ "СЕРВАНТЕС"-СОФИЯ
Луис Гарсия Монтеро: Когато много бързаш, започваш да мислиш с краката
ПОРЕДНА СЕДМИЦА НА ИСПАНСКОТО И ИБЕРОАМЕРИКАНСКОТО КИНО В ЗАЛА "ЛЮМИЕР", 9 – 15 МАЙ 2011 Г.
Фотоизложба на Луис Рамон Марин
Ладино дива ще омайва София
ОГНЕНО ФЛАМЕНКО С РОХАС, РОДРИГЕС И NUEVO BALLET ESPANOL
Бернардо Ачага, баски писател: Проблемът не е в идентичността, а в бедността
Испанският посланик се изявява като PR-агент на България
Испанският крал иде пак 10 години по-късно
Георги Първанов участва в траурната церемония за жертвите от 11 март в Мадрид
Консултации между българското и испанското МВнР
Испанският абстракционист Жорди Тейшидор представя в София изложба от музика, поезия, ред и геометрия
Испания и България - приоритетна програма за културни прояви
ИСПАНСКИ ЖУРНАЛИСТИ В БЪЛГАРИЯ
"Рока" представи новата си дизайнерска линия "Дама Сенсо"
Юбилеен випуск на Испанската гимназия
Шумен превзе Мадрид
Зоя Пенкова, оцеляла при атентатите в Мадрид:
Помня лицeто на смъртта
Станишев на гости на Сапатеро
ИСПАНСКИ ТАНЦИ ВЪВ ВАРНА
Срокове за изпитите DELE
Адела Клементе де Педрет, почетен консул на България в Барселона:Научете се да се продавате
Испанската преса за предстоящата визита на Симеон Сакскобургготски в Мадрид
Българският премиер Симеон Сакскобургготски подари на испанския крал Хуан Карлос Първи малко куче, порода българска овчарка
Визита на Симеон Сакскобургготски в Мадрид
Симеон рекламира България
като "Елдорадо" на Нова Европа
България е в плановете на испанските инвеститори, според Лидия Шулева и Павел Езекиев
Симеон: Ключът за Ирак е в Палестина
Сапатеро: България и Испания са в стратегически съюз
Българите в Мадрид: дойдох, видях, усвоих
Неосиновените синове на Мадрид
Хосе Анхел Лопес Хорин: В един лагер сме за Ирак, но преследваме целта по различен начин
Музикална фиеста за празника на Испания
Слушаме испански сарсуели в зала "България"
Сеговия – българската следа
БЪЛГАРИЯ И ИСПАНИЯ ИМАТ ОБЩИ ПРОБЛЕМИ
Президентът Георги Първанов награди
испанския посланик Хосе Анхел Лопес Хорин
с орден "Мадарски конник" - първа степен
Мигел Анхел Моратинос,
Министър на външните работи на Испания:
Без да вдига шум, Испания ви помага за делото в Либия
Фернандо Ариас Гонсалес, испански посланик у нас:
АКО СХВАЩАТЕ БУКВАЛНО СИМЕОН, НЕ ГО РАЗБИРАТЕ
Фернандо Ариас:
НАДЯВАМ СЕ УСПОРЕДНО С ИЗБОРИТЕ ДОГОДИНА ДА ПРОДЪЛЖИТЕ И ПОДГОТОВКАТА ЗА ЧЛЕНСТВО В ЕС
Посланикът на Испания връчи акредитивните си писма
Първанов подкрепя за инициативата на Сапатеро за "Съюз на цивилизациите"
Испанският посланик очаква децата си за празниците
Испанската Гражданска гвардия иззе 137 кг кокаин близо до мястото, където бяха задържани български трафиканти на дрога
МВР на Испания благодари за тясното и ползотворно сътрудничество с българската полиция
Фернандо Ариас
Посланик на Кралство Испания:
Вие си знаете, че имате испанско лоби за ЕС
Българските служби са в постоянна връзка с испанските си колеги за разбитата престъпна мрежа, заяви ген. Борисов
“Рока” с 5 млн. артикула за баня
Фернандо Ариас, посланик на Кралство Испания:
Няма катастрофа за ЕС, не се вторачвайте в дати, на прав път сте
Най-големият завод на “Рока Груп” на Балканите е в Каспичан
Антонио Бандерас в София:Няма да изиграя само онази роля, която не ми предложат
Карлос Саура, испански кинорежисьор: Важното е не коя роля ще ти се падне в живота, а как ще я изиграеш
Хавиер Марискал: Дизайнът е общуване
Мануел Муньос Идалго, испански поет и драматург: Боли ме, че България е тъй разединена
Испански ордени за две българки
Айтор де Мендисабал с изложба в София
Пепел от стих - изложба на Фернандо Ервас и Нина Николова в Експо Баня Център
Игнасио Рамоне, директор на “Монд дипломатик”:
Влезте в Европа на народите
Старото посолство на САЩ стана институт “Сервантес“
Двуезична книга сравнява българи и испанци
Нови пътища стимулират туризма в Родопите с испанска помощ
Българите в Испания - от моряка Алонсо де Охеда, през Гражданската война, та до днешните имигранти
Бойко Борисов зарадва испански инвеститор
ФАКТИЧЕСКИ БЪЛГАРИЯ ВЕЧЕ Е ЧЛЕН НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Испания хвана бос на родната автомафия
Мадрид разби наша наркобанда
Наш мафиот в Испания бере душа с 3 куршума в главата
Испания закопча шестима наши трафиканти на хероин
Посланик хвали свободата на словото у нас
БЪЛГАРИЯ ВЪРВИ ПО СТЪПКИТЕ НА ИСПАНИЯ
Рока България АД получи наградата за перфектна фирма сред големите предприятия с чуждестранно участие
Рока придобива 50 процента от Козмик Груп
Рока България АД е една от първите компании, отличени с Business Superbrands награда в България
Рока затвърди лидерската си позиция на Индийския пазар на продукти за баня
НОВОСТИ РОКА БЪЛГАРИЯ 2008
Poка придоби тайванска високотехнологична компания
Серхио Кастро е новият Изпълнителен директор на Рока България АД
Звезда на фламенкото в НДК
Негово Превъзходителство ХОРХЕ ФУЕНТЕС МОНСОНИС-ВИЛАЙОНГА, посланик на Кралство Испания: БУКВИТЕ ВИ МЕ ЗАТРУДНЯВАТ, НО АЗБУКАТА ВИ Е КРАСИВА
Испания ще ни помага за еврофондовете
Безплатна порция алтернативно кино от Испания и Латинска Америка в “Люмиер”
Сертификат за Фери Груп
На гурбет в Испания
Фери Груп представи проектите си в България
Българско участие във форум на ОССЕ в Кордоба
Поезията на Живка е дъщеря на болката
Изгубени в превода на еврофондовете
България – пример за “Алианса на цивилизациите”
Стипендии за испанските гимназии
Мануел Фери, президент на “Фери Груп”: Туризмът и земеделието ще са чудесата на България
Испанцине видяха Елдорадо в България
Проектът “Етния Комуникасион” и България
Късметът да си българин в Мадрид
Вечер на съвременната българска поезия в Мадрид
Българска авторка взе литературна награда в Мадрид
Изпълнителният директор на “Рока България” АД Серхио Кастро: Докосвам се до хубостта и при всяко свое влизане в изложбената зала на “Рока” в София
Смях без граница
Автономното правителство на Мадрид финансира създаването на младежки социално-образователен център в Търговище
Хорхе Фуентес, посланик на Испания в България: Не губете повече нито едно евро!
Аплаузи от испанското председателство на ЕС за “Октопод”
Министър Николай Младенов удостоява испанския посланик Хорхе Фуентес със “Златна лаврова клонка”
Седмица на испанското и ибероамериканското кино - за 17-и път в София (16 МАЙ 2010 г.)
Испанска връзка
Кръгла маса “Интегрирането на българските граждани в Испания”
Българче поема към Перу и Испания с Рута Кетцал
Българите в Испания нямат намерение да се връщат
МИЕТ показва потенциала на България за културен и СПА туризъм на международното изложение FITUR в Мадрид
Н. Пр. Рафаел Мендивил Пейдро: Ако Европа не е единна, ще потъне
Испанският посланик издигнат на висш пост в Мадрид
Българската Пасионария от Мадрид
Българче поема из Колумбия и Испания
Чалга ли е цветистият език?
В обновената след ремонт Испанска гимназия „Мигел де Сервантес”: НА УРОК С ДОН КИХОТ
Испанският посланик дон Хосе Луис Тапиа пред Klassa.bg:
Целта на моя мандат е да доведа повече испански фирми в България
Ще се намери ли медиатор, който да попречи на закриването на Института "Сервантес"?
Н. Пр. Хосе Луис Тапиа, посланик на Испания: Който има повече, трябва и да дава повече
Испанци идат за бизнес в България
Испански паралели
Кризата: българският и испанският ракурс
Софийският пример на „Сервантес”
Дипломира се двадесетият випуск на Испанската гимназия
РОКА дава стипендии на студенти да учат испански
Изпълнителният директор на Рока България АД, Серхио Кастро вече отговаря за мениджмънта на компанията Рока на Балканите
Композицията We Are Water на Теодосий Спасов звуча в изпълнение на кавал, гайда и тъпан в Световния ден на водата
Варненче тръгва с Рута Кетцал из Панама, Испания и Белгия
Коледен концерт с класическа музика, организиран от Институт Сервантес и Рока България
Испански реверанс към сефарадските евреи
Дарение на Рока България за бежански центрове
Пищен спектакъл в София на Националния балет на Испания
Кралски отличия за двама испански бизнесмени у нас
Рафаел Алварадо - седем десетилетия по моста на думите
Испанска пролет в София
Пикасо с изложба у нас
Живка Балтаджиева, поетеса: Ще преобразим света, ако започнем от себе си
Поетични срещи между Испания и България
Мигел Саенс, член на Испанската кралска академия: Силата на думите може да преобърне света
Испански министър лансира у нас „Марката Испания”
Светът през „Лявото око” на 12 фотографки
Как испанските социалисти опряха до Станишев
Доайенът на българската испанистика
ЗЛАТНО ПЕРО от СБЖ и ОБЕДИНИТЕЛ НА КУЛТУРИ от СИЖБ за Хавиер Валдивиелсо
Испания и България: 110 години дипломатически отношения – една възможност да се замислим за бъдещето
Барселона - най-космополитният град в Испания
Виното на Испания
Блясък и романтика по испански
Испанските фиести - безкраен празник
Гранада - Диадемата на ислямския свят в Испания
Мадрид - градът на мечката и ягодовото дърво
Саламанка - Исторически център на знанието
Севиля - вратата на Испания към Новия свят
Толедо - градът на Ел Греко
Кулинарни традиции на Испания
Валенсия - очарованието на много векове в един град
Лас Файас - карнавал, заря и огън
Памплона - рога, копита и тръпка
Ще върне ли Дон Домат туристите в Испания?
Барселона - една мечта, превърнала се в реалност
Барселона на един дъх
Световният младежки фестивал в Барселона изгражда нов свят
С билет от “Аламбра” Колумб поел към Америка
Коледа и Нова година в Мадрид – 4 години по-късно
Изборите в Испания - махмурлук за войнолюбците
Испания с ключова роля за Европа след изненадващата смяна в Мадрид
Много шум за една магданозена скала
Сапатеро станал политик заради дядо си
ИЗМАМНИЯТ СИМВОЛ НА ИСПАНИЯ
Испанците се прехласнаха по Летисия - принцесата на Астурия
Гибралтар - препъникамъкът между Лондон и Мадрид
Ще сдобри ли Симеон Сапатеро с Буш?
ИСПАНИЯ: ПЪТУВАНЕ ВЪВ ВРЕМЕТО
У нас не виреят политици като Сапатеро
Ужасът в Мадрид: Година по-късно
Мадрид 11 март: Кой е виновният?
“Бяла нощ” в Мадрид
Щурм по суша от Мароко хвърли Европа в паника
Българите в Испания - от моряка Алонсо де Охеда, през Гражданската война, та до днешните имигранти
Испания променя конституцията си заради бъдеща кралица
Косовски синдром налегна Испания
Да се пренесеш в миналото в Бехар
Проф. Мануел Торес: Съюзът на цивилизациите ще дойде с образованието
ЕТА нокаутира Сапатеро
Сапатеро се засилва за втори мандат
Антъни Бийвър, историк: “Насилието се ражда от страха”
Левица, демокрация и гласове
Нова сцена
Криза с дъх на ягоди
Робин Худ пак е тук
Диего Лопес Гаридо, държавен секретар на Испания за Европейския съюз: Това ще е най-важният Европейски парламент
Мануел Ривас: Европа трябва да се роди отдолу
Анхел Виняс: Не чакайте лява политика от дясна Европа
Сърдитите млади хора от площадите
Мистерия с бактерията убиец
Защо „испанската революция” не стига до България
Емилиано Гарсия-Пахе Санчес: Някогашният интернет е бил в Толедо
Спасяването на Испания
Мълчанието на Рахой
Думи на Педро Олаля, отправени от Атина
Рахой извади секирата
Българската Пасионария от Мадрид
Възмутените идат
Възмутени и възмутителни : поглед от „Пуерта дел сол”
Пропукването на Испания
Игра с огъня в Южна Европа
Рахой в черната дупка на черната каса
Хосе Игнасио Торебланка: Нужна е светла перспектива, за да се издържи кризата
Проф. Хавиер Самора от Университета „Комплутенсе“ в Мадрид: Капитализмът продължава да функционира като казино
Нови лица и ветрове в Испания
Сатурновата дупка на Испания
Рахой в троен обръч
Podemos – генезис и перспективи
Да, те могат. На ред е Испания
„Подемос” изведе народа на улицата
Как „Подемос” събра Дон Кихот и Санчо Панса
„Подемос” е първа сила в Испания, сочи сондаж
По следите на „Подемос” в Мадрид
Цунамито "Подемос"
Андалуското огледало
Часът на „Подемос” и „Сюдаданос”
Испанският обрат
Сбогом на достойнството
Испания и България: 110 години дипломатически отношения – една възможност да се замислим за бъдещето
|